İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okul Yöneticisi Yetiştirme Programı (OYYP)

Bir Yöntem ve İçerik Önerisi

OYYP’yi indirmek için tıklayınız.

Okul Yöneticisi Yetiştirme Programı (OYYP), okul yöneticilerinin hizmet öncesi yetiştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir yöntem ve içerik önerisidir.

OYYP’nin yöntem boyutu okul yöneticisi adaylarının, mesleğin gerektirdiği özel yeterlikleri, değişime uyum sağlama, önderlik etme ve sürekli öğrenme ilkeleri çerçevesinde öğrenci ve okul odaklı bir yaklaşımla uygulama ağırlıklı ve iş başında öğrenme yöntemlerini esas alan bilimsel bilgi ile uygulamanın sıcak sorunlarını anlamaya, açıklamaya ve yönetmeye uygun bir yaklaşımı önermektedir.

OYYP’nin içerik boyutu, okul yöneticilerinin karmaşık görev tanımları, eğitimin ve okulun karmaşıklaşan yapısı, hesapverebilirliğin, öğrenmenin, öğrenme ortam ve araçlarının, bilgi kaynaklarının ve teknolojinin, çok kültürlülüğün ve etkileşimin her geçen gün daha fazla dönüştürdüğü eğitim alanına ve okula önderlik edebilmeleri için gereksinim duydukları alanları kapsayacak biçimde geliştirilmiştir.

OYYP, dört kademede 60 kredilik ve 2 yıllık bir programdır. OYYP, 6 kredilik zorunlu ve teorik Öğrenim Önderliği ve Eylem Araştırmaları dersleri ile 6 kredilik uygulamalı Yaratıcı Problem Çözme ve Kişisel Gelişim Uygulamaları derslerine ek olarak 18 kredilik seçmeli ders, 180 saatlik Okul Deneyimi ve 20 kredilik Bitirme Tezi/Projesinden oluşmaktadır.

OYYP’yi indirmek için tıklayınız.

%d blogcu bunu beğendi: