İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın Okul Yöneticileri Çalıştayı

İstanbul, 11 Mart 2023 Cumartesi

Türkiye’de yaklaşık 70 bin okuldaki 1,5 milyondan fazla öğretmenin yarısından fazlası kadınken sadece % 7’si okul yöneticisi olarak görev yapıyor. Devlet okullarındaki kadın müdür oranı %2’den az. Müdür yardımcıları ile bu oran % 6’lara ulaşıyor. Özel öğretim kurumları dahil edildiğinde toplam oran %10’a ulaşmıyor. MEB üst yönetim ve taşra teşkilatlarındaki kadın yönetici oranı daha da düşük. Sadece 2 ilde, 7 ilçede milli eğitim müdürü kadın.

208 yüksek öğretim kurumunda toplam 17 kadın rektör var. Bunların sadece 5’i devlet üniversitelerinde. Profesörlerin %32,5’i kadın iken dekan ve rektör olarak görev yapan kadın oranı % 4’lerde kalıyor.

Öncü Yöneticiler Kadın Okul Yöneticileri Çalıştayı’nda kadınların gözünden okul yöneticiliğini; okul yöneticiliği görevi bakımından kadın olmayı masaya yatırıyor.

Türkiye’de kadın okul yöneticilerinin görünürlüğünü artırmak, kadın okul yöneticiliğini teşvik etmek, kadın okul yöneticilerinin karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmak, politika önerileri geliştirmek amacıyla gerçekleştirilecek çalıştaya ilgili bütün tarafları bekliyoruz.

Katılmak için buradan BAŞVURU yapabilirsiniz.

Çalıştay Temaları:

 1. Kadın okul yöneticiliğine sosyo-kültürel bakış: Kadın okul yöneticiliği, Türkiye’de sosyal ve kültürel bakımdan destekleniyor mu? Toplum, erkekler ve kadınlar, kadınların okul yöneticiliğini nasıl değerlendiriyor?
 2. Yönetim, bürokrasi ve kadın olmak: Türkiye’de yaygın yönetim geleneği ve bürokratik yapı kadın okul yöneticiliğini teşvik ediyor mu?
 3. Kadın için kariyer, aile ve annelik: Kadınlar için iş-özel yaşam dengesi kurmak mümkün müdür?
 4. Kadın olmak ve okul yöneticiliği: Kadınlar, okul yöneticiliğine ne kadar uygun? Kadınlar, okul yöneticisi olarak okula, öğrenciye, öğretmene ve velilere ne katar?
 5. Liderlik, yöneticilik ve kadın olmak: Kadınlar liderlik ve yöneticilik yetkinlik ve becerileri bakımından ne tür avantaj ve dezavantajlara sahiptir? Duygusal, fiziksel ve bilişsel özellikleri kadınları daha etkili lider yapar mı?
 6. Kadın okul yöneticileri için çalışma koşulları ve özlük hakları: Kadın okul yöneticileri için kamu ve özel sektörde çalışma koşulları ve özlük hakları yeterli mi?
 7. Kadın okul yöneticisi yetiştirmek: Kadınların okul yöneticiliğine hazırlamak, yöneticilik yetkinliklerini geliştirmek ve dirençlerini artırmak için neler yapılabilir?
 • Davetli Konuşmacı:
  •  Dr. Mehtap SÜT (Özgeçmiş)
   (Kahramanmaraş Anadolu Lisesi Müdürü)

09.00 Karşılama

09.00-10.00 İkram

10.00-12.00 Açılış Konuşmaları ve Panel

12.00-13.00 Öğlen Yemeği ve Türk Müziği Müzesi Gezisi

13.00-14.30 Masa Çalışmaları

14.30-15.00 Ara

15.00-16.00 Sonuç ve Kapanış Oturumu

16.00-17.00 Konser

Katılmak için buradan BAŞVURU yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: